Zalety i wady wejścia Polski w strefę EURO.


Największą zaletą wejścia Polski w strefę euro jest wzmocnienie kapitalizacji, eurolandu który możemy traktować jako wielkie przedsiębiorstwo. Zgodnie z zasadą “Duży może więcej”, przyłączenie się naszego kraju spowoduje zwiększenie inercji wartości EURO w skali całego świata i większą stabilność waluty oraz jej wierygodność. Pozytywnym efektem końcowym takiego połaczenie jest wysoka konkurencyjność w najwyższej/najdroższej półce towarów i usług. (np: nauka, kultura i luksus, badania kosmiczne)

Wadą bycia w wielkim landzie i jednej walucie jest problem utrzymania spójnej i sprawiedliwej polityki pieniężnej ( czyt: kredytowej, obligacyjnej, gospodarczej itd. ) w sprawidliwym ładzie gospodarczym. Taki ład to odpowiednie ustawianie koszyka wartości: roboczo godziny, dóbr podstawowych, nieruchomości, mediów i towarów luksusowych, w zależności od regionu. Ale ten problem można rozwiązywać na bieżąco – tzn elestycznie, w zależności od sytuacji czasu i miejsca za pomocą cen.
No i jeszcze za pomocą dobrej polityki bankowej oraz ich kontroli.

Największą zaletą dla Polski po przyjęciu EURO jest posiadanie realnej silnej światowej waluty. Dzisiaj już jesteśmy krajem, który ma produkty na światowym poziomie. Elastyczna ZŁOTÓWKA emitowana przez NBP staje się tylko balastem w nowoczesnym państwie i nie daje poczucia gwarancji stabilizacji wartości zarobionych pieniędzy na międzynarodowej arenie gospodarczej. Dlatego po przyjęciu EURO uczciwym i pracowitym polakom powinno zyć się lepiej.

P.S. Cudze chwalicie swego nie znacie?

Dr inż. Jacek Goszczyński

Advertisements
This entry was posted in Ekonomia. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s